Gorąco Zapraszamy do przybycia w niedziele 20.09.2015r. o godzinie 15.00 na stadion sportowy do Pstrągowej, na powiatowe zawody Sportowo – Pożarnicze, do wspierania i kibicowania naszym druhom z OSP Różanka w rywalizacji z innymi mistrzami gmin powiatu Strzyżowskiego. Przypominamy, że w zawodach udział biorą zarówno drużyba męska jak i żeńska z naszej małej miejscowości, po tym jak zgarneli wszystko w zawodach gminnych. Stwórzmy wspaniały doping naszym Strażakom, i pokażmy jak wygląda kibicowanie, by ponieść ich ku kolejnym sukcesom!!!
Miesiąc: wrzesień 2015
Święto Plonów w Gminie Wiśniowa – dożynki w Różance
Przekazujemy Wam ten CHLEB – symbol ciężkiej pracy rolników, prosimy dzielić go tak, aby nikomu go nie zabrakło.
Zanim zabrzmiały powyższe słowa wypowiedziane przez starostów dożynkowych, miała miejsce pierwsza część uroczystości, która rozpoczęła się Mszą Świętą Dziękczynną za zbiory w kościele p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Różance, podczas której, zgodnie z tradycją, ks. Jerzy Oczoś poświęcił wieńce dożynkowe.
Tegoroczne dożynkowe wydarzenia odbyły się 23 sierpnia w miejscowości Różanka.
W Gminie Wiśniowa współorganizatorami dożynek są kolejno społeczności wszystkich miejscowości. Po 13 latach Różanka ponownie była miejscem gminnych obchodów Święta Plonów. Na drugą część uroczystości uczestniczy przeszli orszakiem dożynkowym na plac przy Szkole Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Różance, gdzie rozpoczęła się kolejna część programu powitaniem przez gospodarza dożynek wójta Gminy Marcina Kuta wszystkich zebranych. Wśród nich: goście ze Słowacji: Juraj Balog, starosta ze Zlatnika, Jan Mićko, starosta ze Skrabskie, Vladislav Dvorjak, starosta z Cierne nad Toplu, Pavol Hybala, starosta z Petkovec, Miroslav Ondić, starosta z Vyżny Żipov, następnie: Jan Stodolak, wicestarosta Powiatu Strzyżów, radni powiatowi z Gminy Wiśniowa: Małgorzata Książek, Piotr Myćka i Grzegorz Tomaszewski, Paweł Midura, kierownik ARiMR, Zenon Wierzchowski, komendant powiatowy policji, Marek Rysz, z-ca komendanta powiatowego PSP Strzyżów, Wanda Gąsior, przewodnicząca Rady Gminy wraz z radnymi i sołtysami z Gminy Wiśniowa, Maria Przystaś, skarbnik Gminy, Jacek Rybczyk, sekretarz Urzędu, Stanisław Krochmal, prezes Oddziału ZGZOSP RP, Kazimierz Furtek, komendant ZGZOSP RP wraz z pocztami sztandarowymi ze wszystkich miejscowości Gminy Wiśniowa oraz poczet sztandarowy OSP Grodzisko, a także delegacje druhów strażaków z Zawadki, dyrektorzy szkół i jednostek organizacyjnych Gminy Wiśniowa, a nade wszystko grupy wieńcowe z wszystkich KGW Gminy Wiśniowa oraz grupy wieńcowe z Zawadki i Grodziska, jak również dziecięca grupa wieńcowa z SP Różanka i grupa wieńcowa OSP Różanka, duchowni: ks. Jerzy Oczoś, proboszcz z Grodziska, ks. Jan Ziemiński, proboszcz
z Szufnarowej, ks. Henryk Czajka, proboszcz z Niewodnej, ks. Dariusz Tylutki, wikariusz
z Grodziska.
Z dożynkowym przesłaniem starostowie Agata Wójcik i Kazimierz Pęczar z Różanki przekazali chleb dożynkowy na ręce przedstawicieli samorządu terytorialnego: wójta Gminy oraz przewodniczącej Rady Gminy, którzy podzielili się chlebem ze wszystkim zebranymi.
Wójt Gminy, podczas przemówienia zaznaczył, że: „Tradycja dożynek miała od dawna wymiar szczególny, od obfitości zebranych płodów rolnych zależał byt i dostatek każdej wiejskiej rodziny”. Zwrócił również uwagę na to, jak bardzo zmieniła się od tego czasu polska wieś, w której co raz mniej jest ludzi żyjących z pracy na roli, a naszym obowiązkiem jest umiejętność dostrzegania tych przemian i budowania nowego oblicza naszych miejscowości w zgodzie i wzajemnym poszanowaniu. Podkreślił na zakończenie, że szacunek do pracy i chleba to zakorzenione w naszej tradycji wartości, które należy podtrzymywać. Przewodnicząca Rady Gminy zauważyła potrzebę wzajemnego świętowania, które ma na celu jednoczyć społeczność lokalną i dawać wyraz poszanowania ciężkiej pracy na roli. Natomiast Jan Stodolak, wicestarosta Powiatu Strzyżów powiedział, że dożynki to święto związane z nadzieją na dobre jutro polskiej wsi.
Wstępem do części artystycznej był program uczniów miejscowej szkoły przygotowany pod kierunkiem Renaty Saletnik, Elżbiety Dziok, Stanisławy Pamuły pt. „Jak powstał chleb”.
Swoje „5 minut” miała także sekcja sportowa SP Różanka, która zaprezentowała pokaz nowej dyscypliny sportowej „Tchoukball”.
Zaangażowany we współorganizację dożynek gminnych miejscowy sołtys i radny Rady Gminy oraz prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Różanka Ryszard Strzępek życzył wszystkim udanego świętowania w Różance i podziękował, m.in. sponsorom, darczyńcom: Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Wiśniowej, Gmina Spółdzielcza „Samopomoc Chłopska” w Wiśniowej, Przedsiębiorstwo „Marvis” z Markuszowej, Firma „Romi” z Szufnarowej, Kółko Rolnicze Różanka, Tartacznictwo i Obrót Drewnem Stanisław Baran z Różanki, Gospodarstwo rolne Krystyny i Emila Wnęków z Różanki, Starostowie dożynek: Agata Wójcik i Kazimierz Pęczar z Różanki, Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna, Rada Rodziców przy SP z Różanki, Szkoła Podstawowa, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Wsi Różanka, Paweł Wnęk, Witold Kiebała i Mateusz Bryda z Różanki oraz osoby, które pragną zostać anonimowe.
Po części artystycznej uczniów, nastąpiła prezentacja wieńców dożynkowych ( przepiękne,
w kształtach: łodzi, serc, kapliczek, wiatraków, uli, monstrancji, krzyży, koszów…), przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich ze wszystkich miejscowości Gminy Wiśniowa, młodzież z Kalembiny, uczniów oraz OSP z Różanki oraz z zaprzyjaźnionych sąsiednich sołectw: Grodziska i Zawadki. Po prezentacji wystąpiły folklorystyczne zespoły: kapela ludowa „Wiśniowianie” oraz zespół pieśni i tańca „Wisznia” działające przy Ośrodku Kultury w Wiśniowej. Podczas dożynek nie zabrakło wiejskiego jadła, miała miejsce również wystawa przedmiotów związanych z rolnictwem i życiem na wsi polskiej z czasów odległych przygotowana przez Kazimierza Długosza z Wiśniowej i zbiorów Kazimierza Balickiego
z Niewodnej oraz stoisko prac uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej „Caritas” z Różanki.
Ostatnią częścią programu uroczystości dożynkowych był koncert zespołu Fajters. Dla licznie zebranych uczestników obchodów organizatorzy zapewnili także festyn, podczas którego zagrał zespół Groszki.
Organizatorzy gminnego Święta Plonów: wójt Gminy Wiśniowa, społeczność wsi Różanka oraz Ośrodek Kultury w Wiśniowej serdecznie dziękują wszystkim sponsorom za wkład materialny i finansowy, a także wielu osobom za poświęcony czas i pracę. Dożynki to ukłon w stronę rolników, hodowców, żywicieli rodzin, gospodarzy i gospodyń – dziękujemy wszystkim. I zapraszamy za rok. Chyba do Kozłówka.
Zapraszamy również do obejrzenia materiału stworzonego przez telewizje iTV Południe o naszych dożynkach.
http://itvpoludnie.pl/wiadomosci/Swieto-Plonow-Gminy-Wisniowa,2845
Tekst: Anka i Grzegorz