Zapowiedź albumu „Obrazy z życia wsi”

okładka albumy obrazy z życia cz1

79709153_3616905894993874_1033054323199705088_n

 

Album „Obrazy z życia wsi” to obraz wsi, który odszedł już do historii – zachowany w głównej mierze dzięki zwykłym rodzinnym zdjęciom.
W pierwotnym założeniu, miał to być przeglądowy album o Różance. Jak się jednak okazało w czasie zbierania materiałów, natrafiłem na wiele bogatych rodzinnych archiwów fotograficznych i ilość ciekawych zdjęć przerosła oczekiwania.
Dlatego powstał album jako pierwsza część z serii jaką mam nadzieję uda się wydać aby w pełni wykorzystać zgromadzone materiały.
W tej części starałem się pokazać zwyczajne życie wiejskie jakie toczyło się na przestrzeni XX wieku.
Pierwsze fotografie „zwykłego” życia to lata 30-te XX w., kiedy do Różanki przyjeżdżali
rodacy i goście z odległych stron kraju, a zwłaszcza z USA. Z ich perspektywy to codzienne, tradycyjne życie było czymś egzotycznym, dlatego chcieli to uwieczniać.
Możemy teraz, choć po części, zobaczyć jak wyglądała nasza miejscowość na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Jak bardzo się zmieniła i zmienia nadal, może zobaczyć każdy mieszkaniec.
Podróże furmanką lub rowerem zastąpiły motocykle, samochody czy traktory. Prace polowe również coraz bardziej ulegały mechanizacji. Wraz z upływem czasu, zanikły zupełnie niektóre tradycyjne formy gospodarowania, jak np. wypas zwierząt gospodarskich czy uprawa wielu gruntów położonych na dużych skłonach terenu. Życie wsi zmieniło się bardzo i dziś już nie jest tak „wiejskie” jak kiedyś. Sianokosy czy żniwa, to już nie długie tygodnie pracy w mozole aby zdobyć paszę dla zwierząt i chleb dla siebie. Nie ma już malowniczych rzędów kop siana czy mendli zboża rozsianych po szachownicy pól. Z tym wszystkim zanika również tradycja pomocy sąsiedzkiej i spotkań okazjonalnych w czasie różnych prac. Niektórzy mówią, że odeszły też dawne srogie śnieżne zimy, kiedy wieś na pozór zasypiała, dając czas na odpoczynek.
Dodatkiem do tego życia są rozdziały o zabudowie i krajobrazach jakie kiedyś można było zobaczyć w naszej wsi.
Jak wyglądała Różanka kiedyś? Myślę, że choć trochę można to zobaczyć w „Obrazach z życia wsi. Różanka na przestrzeni XX w. cz I „

Książka będzie wkrótce dostępna.

W. Grodzki