Premiera albumu „Obrazy z życia wsi Różanka na przestrzeni XX w. cz.1″

DSC_2005 DSC_2019 DSC_2022 DSC_2028 DSC_2033 DSC_2037

W sobotni wieczór, 28 grudnia w Domu Ludowym w Różance odbyła się promocja albumu: „Obrazy z życia wsi” – autorstwa Witolda Grodzkiego. Na zaproszenie Rady Sołeckiej licznie przybyli „współtwórcy” albumu czyli mieszkańcy Różanki oraz innych miejscowości, którzy udostępnili swoje fotograficzne zbiory. W spotkaniu uczestniczyli również Wójt Gminy Wiśniowa – Marcin Kut, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wiśniowej – Małgorzata Twardosz oraz radni Rady Gminy Wiśniowa – Kazimierz Pęczar i Ryszard Strzępek. Przybyła też miejscowa bibliotekarka – Irena Zimna, przedstawiciele Rady Sołeckiej, Kółka Rolniczego, Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotniczej Straży Pożarnej, Rady Rodziców ze Szkoły Podstawowej, Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Różanka, Spółki Wodno-Wodociągowej oraz emerytowani nauczyciele.

Spotkanie otworzył sołtys wsi – Ryszard Strzępek, który po powitaniu przybyłych oddał mikrofon Józefowi Cynarskiemu. Ten omówił dotychczasowy „dorobek wydawniczy” Różanki, a jest on niemały. Udało się opracować następujące wydawnictwa:

1998 – „Historia wsi Różanki, jej mieszkańców i kościoła” – ks. Władysław Włodyka
2010 – „Różański alfabet” – Józef Cynarski
2014 – „Alfabet Różański” – Józef Cynarski (drugie wydanie, rozszerzone)
2015 – „Wieś z wiatrakiem w krajobrazie” – Witold Grodzki
2016 – „Różańskie znaki wiary” – Agata Grodzka
2017 – „Rody Różańskie” – Witold Grodzki i Józef Cynarski
2018 – „Wybrane wiersze Jana Frodymy” – opracowanie: Witold Grodzki i Józef Cynarski

Opracowania książkowe i albumowe mogły zaistnieć dzięki dofinansowaniu z Urzędu Gminy, Lokalnej Grupy Działania, Urzędu Marszałkowskiego czy Rady Sołeckiej. Planowane są dalsze wydawnictwa, w których zamieści się pozostałe wiersze Jana Frodymy a także dalsze części albumu. Na koniec swojego wystąpienia Józef Cynarski zacytował wiersz J. Frodymy – „Rok stary i nowy”.

Witold Grodzki, po przejęciu mikrofonu, przez godzinę, z wrodzoną sobie swadą, opowiadał o przygotowaniach i realizacji Albumu. Przekonał zebranych, że każde zdjęcie niesie w sobie wielopłaszczyznowość, poprzez ujęcie postaci, sytuacji, dalszego planu itp. Mamy nadzieję że po tej znakomitej prelekcji przybędzie materiału do dalszych opracowań.

W imieniu Rady Sołeckiej, Panie Agata Wójcik i Lucyna Ciołkosz wręczyły autorowi wraz z podziękowaniami, kwiaty i drobny upominek. Gratulacje złożył również Wójt Gminy oraz Pani Małgorzata Twardosz. Po części oficjalnej sołtys zaprosił do stołu szwedzkiego, a zebrani otrzymali egzemplarze książki i ustawili się w kolejce po pamiątkowy wpis autora.

Więcej zdjęć z premiery książki w znajdziecie w naszej galerii. Link

Dystrybucją Albumu zajmuje się Rada Sołecka.

Opracował: Józef Cynarski

Czytaj więcej

Różańska Szopka Bożonarodzeniowa 2019

szopka_rozanka

Chociaż nie ma śniegu to święta nie mogą się odbyć bez szopki. Tak też i teraz zgodnie z tradycją w naszej wsi są dwie duże szopki. Jedna ruchoma obok domu Pana Stanisława Strzępka, której zdjęcia już widzieliście, a druga znajduje się obok szkoły. Obie szopki wyglądają ślicznie i nadają świąteczną atmosferę naszej wiosce. Oczywiście najładniej wyglądają wieczorną porą kiedy są oświetlone.

Czytaj więcej

Zapowiedź albumu „Obrazy z życia wsi”

okładka albumy obrazy z życia cz1

79709153_3616905894993874_1033054323199705088_n

 

Album „Obrazy z życia wsi” to obraz wsi, który odszedł już do historii – zachowany w głównej mierze dzięki zwykłym rodzinnym zdjęciom.
W pierwotnym założeniu, miał to być przeglądowy album o Różance. Jak się jednak okazało w czasie zbierania materiałów, natrafiłem na wiele bogatych rodzinnych archiwów fotograficznych i ilość ciekawych zdjęć przerosła oczekiwania.
Dlatego powstał album jako pierwsza część z serii jaką mam nadzieję uda się wydać aby w pełni wykorzystać zgromadzone materiały.
W tej części starałem się pokazać zwyczajne życie wiejskie jakie toczyło się na przestrzeni XX wieku.
Pierwsze fotografie „zwykłego” życia to lata 30-te XX w., kiedy do Różanki przyjeżdżali
rodacy i goście z odległych stron kraju, a zwłaszcza z USA. Z ich perspektywy to codzienne, tradycyjne życie było czymś egzotycznym, dlatego chcieli to uwieczniać.
Możemy teraz, choć po części, zobaczyć jak wyglądała nasza miejscowość na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Jak bardzo się zmieniła i zmienia nadal, może zobaczyć każdy mieszkaniec.
Podróże furmanką lub rowerem zastąpiły motocykle, samochody czy traktory. Prace polowe również coraz bardziej ulegały mechanizacji. Wraz z upływem czasu, zanikły zupełnie niektóre tradycyjne formy gospodarowania, jak np. wypas zwierząt gospodarskich czy uprawa wielu gruntów położonych na dużych skłonach terenu. Życie wsi zmieniło się bardzo i dziś już nie jest tak „wiejskie” jak kiedyś. Sianokosy czy żniwa, to już nie długie tygodnie pracy w mozole aby zdobyć paszę dla zwierząt i chleb dla siebie. Nie ma już malowniczych rzędów kop siana czy mendli zboża rozsianych po szachownicy pól. Z tym wszystkim zanika również tradycja pomocy sąsiedzkiej i spotkań okazjonalnych w czasie różnych prac. Niektórzy mówią, że odeszły też dawne srogie śnieżne zimy, kiedy wieś na pozór zasypiała, dając czas na odpoczynek.
Dodatkiem do tego życia są rozdziały o zabudowie i krajobrazach jakie kiedyś można było zobaczyć w naszej wsi.
Jak wyglądała Różanka kiedyś? Myślę, że choć trochę można to zobaczyć w „Obrazach z życia wsi. Różanka na przestrzeni XX w. cz I „

Książka będzie wkrótce dostępna.

W. Grodzki

Czytaj więcej

Życzenia Bożonarodzeniowe

siwate

Wszystkim mieszkańcom wsi Różanka składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia: pokoju, Bożej Radości i Miłości w tym szczególnym czasie oraz pogody ducha. Niech w święta w Waszych domach zagości mądrość i zgoda, uśmiech i dostatek. Niech przez cały przyszły rok nie braknie miłości!

Tego, a zarazem spełnienia wszystkich indywidualnych marzeń, wszystkim mieszkańcom życzą Sołtys Wsi, radni Rady Gminy, jak i wszyscy członkowie rady sołeckiej.

Czytaj więcej

Rozpoczęcie sezonu Tchoukball-owego 2019-2020 – są pierwsze sukcesy

Przyszła zima i przyszedł sezon na sporty halowe. Takim sportem jest Tchoukball. W ten weekend nasi rodacy rozpoczęli sezon sportowy w Pruszkowie. 

Drużyny z Różanki wzięły udział w turnieju High Tchouk 5. Nasi zawodnicy ponownie pokazali swoje niesamowite umiejętności o czym świadczy końcowa tabela zawodów:
1 miejsce- Sztorm Różanka
2 miejsce- Żywioł Różanka
7 miejsce- Wicher Różanka

Zawodnikom gratulujemy, a w szczególności drużynie Wicher Różanka, która po raz pierwszy uczestniczyła w tchoukballowych zmaganiach.

78695008_2361376140637377_3481332904808677376_n

Czytaj więcej